Jak vytvořit dobrý příběh [ jde víceméně o inspiraci ]

Diskuze o všem možném kolem RPG, RPG Makerů, apod.

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 692
Registrován: červen 6, 2007, 7:26 pm
Bydliště: Liberecký kraj

Jak vytvořit dobrý příběh [ jde víceméně o inspiraci ]

Příspěvek od Rebel » březen 14, 2008, 3:22 pm

článek původně napsal Nord ještě pro starý web, válel se mi ve starém backupu. Tak tady to máte ::

Tento článek vám nemá říct co jak udělat aby se to líbilo ani jak co funguje (já to hlavně sám nevím). Jde spíš jen o to co by mohlo pomoct k tomu aby to fungovalo. Nevím jak se to vás, ale mě poslední dobou baví jen málokteré RPG stvořené v RPG makeru, najdou se velmi kvalitní díla ale kvalita je přebita kvantitou. Co udrží hráče u hry? Hlavní je zápletka, originalita a "unique ideas" tedy jedinečné nápady.

--------------------------------------------------------------------------------

Je dobré si ještě před začátkem tvorby sednout a trochu popřemýšlet. Například u vytváření charakteru hlavního hrdiny je dobré položit si pár otázek:
- Kde se postava narodila?
Postavy z různých prostředí budou mít různé zkušenosti a různé zvyky. Uvažte jak se chovají lidé z vesnic a lidé z měst. Je rozdíl jestli je postava z bohaté čtvrti nebo se narodila ve slumech.

- Z jaké rodiny pochází? Co dělali rodiče postavy? Žili odděleně či spolu? Jaký byl jejich vztah? Postava se může ve vzpomínkách k těmto tématům vracet a dodá jí to hloubku. Hra je pak zajímavější, protože vás více vtáhne.

- Kde se postava učila? Jak získala své vědomosti, zda osaměle studovala v tajemné věži nebo ve výcvikovém středisku NASA či bůh ví kde. Možná se vám to zdá triviální, ale pomůže vám to postavu mnohem lépe vykreslit a vyjádřit její životní postoje

- Politické a náboženské názory To může ovlivnit spoustu dialogů, dodat spoustu bočních questů, dodat šťávu.

- Morální zásady To je velmi důležité. Je postava schopná udělat pro peníze cokoliv nebo je to paladin chránící vše dobré? Na první pohled snadné, ale pozor! Postava by měla vždy jednat podle své morálky. Působí velmi divně když jednou postava vymačkává ze starosty víc peněz za quest a podruhé šlechetně odmítne odměnu (i když i zde samozřejmě existují výjimky)

- Osobnost Pesimista, optimista, melancholik, sanquinik, idealista, dobrák, lakomec, extrovert? (Velmi důležité)

- Co hrdina má a nemá rád Prkotiny, ale opět dotváří atmosféru - postava třeba může ráda osaměle pozorovat západ slunce, nebo může nesnášet trpaslíky. Dodá jí to rozměr navíc.

Pokud si vytvoříte hrdinu "z masa a kostí" bude mnohem přitažlivější a zkvalitní hru. Navíc sám jeho charakter může být zdrojem spousty situací a potíží. Rozhodně vám to velmi usnadní příběh.

Co se týče zápletek dále, kolik jste již viděli démonů vzbouzejících se co tisíc let a zlých černokněžníků a podobně? Čtěte knížky dívejte se na Anime :o) sbírejte střípky, inspirujte se a poskládejte svůj příběh.
Pozor ale na překombinovanost (viz Might and Magic VII a kosmická loď ve jinak fantasy hře).

Originalita je velmi důležitá. Spousta her přestane bavit protože koukáte na to, co jste již tisíckrát viděli a opravdu je to už opruz. Na originalitu se moc rad dát nedá, snad jen je opět dobře se nad tím rozmyslet již před začátkem tvorby. (Což ovšem platí o všem, není dobré uvědomit si uprostřed hry, že vzhled postavy vám nesedí k jeho charakteru a pak to celé předělávat.)

Ale co aspoň já považuju za jeden z největších chytáků na lidi jsou unique ideas. Jen Pár z nich na které jsem narazil nebo by mohli být:
- Deník
- Custom battle systém (bacha ale, nejednu hru zkazil nepovedeny CBS, lepší ten klasický než špatný vlastní)
- Custom menu systém - tam ale platí to samé co o CBS
- Minihry
- Náhodná setkání - něco jako strážce mostu či hlava zakladatele ve Fallout 2
- Unlockables - takové ty bonusy, pokud se postavě podaří něco opravdu vyjímečného

- Bossové - udělat originálnější bossy než jen hovadí co mají hodně HP - dát jim unikátní transformace a podobně
- Jiné získávání schopností než je to klasické v boji - třeba učení na akademii či ze svitků a podobně
- Něco navíc jako třeba zlepšování hradu v Legion Saga
- Mise, kterých se mů?e účastnit jen jedna postava, protože jen ona na to má schopnosti, nebo rozdělení zápletky jako ve FF6, kde se postavy rozejdou a postupně hrajete za každou z nich, než se znovu setkají.

Jen pár slov ke grafice a hudbě - grafika by měla být sladěná. Nemusíte dělat vlastní chipsety, stačí dobře použít ty stávající. Legion saga I používá RTP a dokázala z nich vyždímat maximum, a nakonec to vypadalo lépe než mnohé hry využívající na první pohled hezčí chipsety.
Hudba by měla podbarvovat. Než nějakou skladbu někam umístíte, pustťe si ji a zavřete oči. Pokud se vám vybaví něco co sedne k atmosféře, jaká má být v lokaci, ve které má hudba hrát vybrali jste správně.

Nejdůležitější je, ale hru dodělat. Dobré je věnovat se jí alespoň pět minut denně, když každý den uděláte aspoň to jedno CP, nebo nějakou grafiku, nakonec hru doděláte.
Také je dobré o ní mluvit. Ukazovat ji všem okolo, posílat dema, bavit se o ní na fórech a zjišťovat jak se líbí a podobně.
Snad vám tyto rady trochu pomůžou při tvoření vašich RPG. Nakonec bych chtěl poděkovat těm, kteří píšou články na gamingw.net, jejich práce mě hodně inspirovala a leccos mi dala.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 232
Registrován: leden 14, 2008, 3:39 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Drago » březen 14, 2008, 10:16 pm

Super! Tenhle článek mi kdysi hodně pomohl, je fajn ho znovu vidět. Snad aspoň pomůže dalším lidem. :wink:
Aktuální projekty:

D.Soul [start projektu - 22.2.2008]
- Hotovo |||||||||| 30%

eXperiment [start projektu - netu?ím]
- Hotovo |||||||||| 50%

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 126
Registrován: prosinec 27, 2007, 10:46 am
Bydliště: Milovaná černá Ostrava

Příspěvek od Nord » duben 18, 2008, 9:47 am

Ty jo, už sem zapomněl že jsem kdy něco takového napsal. Ale jestli budu mít chvilku čas, tak napíšu verzi 2,0:D

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 361
Registrován: březen 3, 2010, 5:59 pm
Bydliště: Chomutov

Re: Jak vytvořit dobrý příběh [ jde víceméně o inspiraci ]

Příspěvek od komi » leden 21, 2011, 9:59 am

Norde tenhle článek dokáže opravdu moc pomoct :) Je až k neuvěření co člověk dokáže vymyslet :yes:
Obrázek
Komi
Moje stránky: http://rm2k3.svet-stranek.cz/
RM2K3 4ever ;-)


Zpět na RPG maker diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 1 návštěvník