Základní vybavení [by Phobi]

Jak řiká nadpis sekce. Tato sekce se věnuje tvorbě a úpravě grafiky. Neznamená to, že sem budete postovat vaše resources. Sekce je zaměřená víceméně na rady ohledně tvorby a tutoriály.

Moderátor: Moderátoři

Chtěli by jste tutoriál na :

Photoshop
6
32%
Gimp
7
37%
Paint.net
2
11%
iDraw
4
21%
na jiný program (prosím do komentů)
0
Žádná hlasování
vyprdni se na to uplně ty troubo
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 19

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 194
Registrován: září 25, 2010, 10:59 pm

Základní vybavení [by Phobi]

Příspěvek od Phoboss » říjen 10, 2010, 12:48 pm

Hoj, chystám se postupně vytvořit pár tutoriálů co se grafiky týče. Předem je ale potřeba znát s jakými nástroji to vůbec budeme pracovat.
K tvorbě grafiky, jak už jste si zřejmě všimli používám pouze a jen Photoshop (v budoucnu se ale zřejmě setkáte s návody i na jiné hlavně freeware editory)
Toto co nyní následuje berte jako inspiraci (někteří z vás možná některé/všechny programy používají):
tak začneme od základu - prohlížeč obrázků
osobně používám IrfanView (dále jen IV)
Po instalaci se vám v systému usadí prográmek s dosti zvláštní ikonkou, jak já říkám přejeté kočky :)
Instalaci by jste měli zvládnout bez větších problémů, přeci jen, kdyby si někdo nevěděl rady, písněte a já to sem doplním.
tak. co dál? samozřejmě si zkuste otevřít nějaký obrázek (pokud jste si během instalace zaškrtly používat jako default viewer pro obrázky, otevře se automaticky v IV)
Obrázek

tak na horní liště vidíme název souboru a velikost Zoomu okna, pod ním je pár ikonek na (zleva):
otevření souboru, slideshow, uložení souboru, vymazání souboru, (neaktivní) vystřižení části obrázku, Kopírovat, Vložit, Krok Zpět, Informace o obrázku, zvětšit, zmenšit, předchozí obrázek v adresáři, další obrázek v adresáři, (neaktivní) předchozí stránka, další stránka, Aktuální pořadí v adresáři, nastavení a poslední o programu.
dále vidíme vlastní obrázek, zde není co popisovat a v neposlední řadě, velmi důležitá stavová řádka (spodní lišta) kde vidíme následující informace (zleva):
velikost obrázku x barevnou hloubku, aktuální pořadí v adresáři, velikost zoomu, velikost souboru na disku a velikost souboru v paměti, a datum vytvoření souboru.

to by byl výčet hlavní obrazovky, nyní vám prozradím proč je tento prohlížeč mým favoritem :-)
    Klávesové zkratky: (zde bude pouze seznam těch, dle mého názoru pro vás nejužitečnějších)
  • Ctrl+R - změna velikosti souboru
    Obrázek
    a my okamžitě můžeme začít přepsat šířku (stisk TAB) a přepsat výšku (stisk enter) a vzávislosti na vaší rychlosti zvětšíte/zmenšíte obrázek za 3 vteřiny.
    Zde je ještě důležité zaškrtávátko Preserve aspect ratio (Zachovat poměr stran), kdy se automaticky obrázek zvětší/zmenší proporcionálně (tj. je zachován poměr stran) zbytek si popíšeme jindy
  • L (ano pouze samotné písmeno) - otečení obrázku doleva
  • R - otočení obrázku doprava
  • H - horizontální překlopení
  • V - vertikální překlopení
  • S - uložit jako - zde je na výběr velké množství formátů a nastavení kvality výstupního obrázku
  • C - takto se zachytávají screenshoty obrazovky
    Obrázek
    a zde si rozepíšeme možnosti.
    V Capture area definujeme velikost okna, které chceme zachytit, možnosti jsou následující:
    1) celá obrazovka (na všech monitorech, pokud jich máte více)
    2) podobné jako 1, ovšem pouze na aktuálním monitoru
    3) okno v popředí (celé i slištou nahoře)
    4) jako 3. ale bez lišty, tedy jen pracovní část vlastního programu)
    5) vlastní čtvercová/obdélníková oblast (myší vytvoříte požadovanou velikost okna pro zachycení)
    6) objekty které chcete zachytit nejdříve vyberete myší (ESC pro konec) - takový multiple screenshot
    v Capture method máme možnosti:
    buď hot key - klávesová zkratka - můžeme si nastavit vlastní
    nebo časovou prodlevu po kliknutí na start v tomto okně (např po 10 vteřinách udělej screenshot, mezi tím si můžete pootvírat/pozavíret okna která buď chcete nebo nechcete
    v Option je na výběr
    Include mouse cursor - zahrnout do screenshotu i kurzor myši
    scroluj v okně (používá se při zachycení třeba nějakého textu který se celý nevejde na obrazovku (nefunguje u všech oken)
    a poslední After the Capture - co po zachycení ..
    Ukázat zachycený screenshot v okně IV (a poté ho můžeme dále upravovat (CTRL+R atd. )
    a nebo ho uložit na HDD, zde se nastavuje jméno, kam chceme ukládat a formát
  • + - zvětšit
  • - - zmenšit
  • šipka vlevo - předchozí soubor v adresáři
  • šipka vpravo - další soubor v adresáři
  • Enter - obrázek přes celou obrazovku (opětovný stisk vrátí obrázek do původního okna)
  • a velmi důležitý SHIFT+E - otevři obrázek v editoru (ten je nejprve nutno nastavit)
    v programu stiskneme P a objeví se následující okno:
    Obrázek
    vlevo se přepneme na Miscellaneous (česky asi Různé) a vpravé části Set external editors (Nastavit externí editory) si tlačítkem Browse (procházet) najdeme požadovaný editor (pro zkratku SHIFT+E je to ten první řádek)

To byla jen velmi malá ukázka možností programu, ten dále zvládá např. hromadně přejmenování, zvětšování, změnu formátu, náhledy, dopisování textu, jednoduché úpravy obrázku a mnoho dalšího.

vzhledem k tomu že jsem se nějak rozepsal, necháme si tento post na povídání o IV a v dalším kousku se vrhnu na popis nějakého grafického editoru. Jakého? o tom rozhodnete vy v hlasování nahoře ;-)
Naposledy upravil Phoboss dne říjen 12, 2010, 6:54 pm, celkově upraveno 3
ObrázekObrázekObrázek

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 1915
Registrován: květen 18, 2009, 2:43 pm
Bydliště: České Budějovice - někde pod mostem xD

Re: Základní vybavení [by Phobi]

Příspěvek od Michalc » říjen 10, 2010, 2:13 pm

Pěkně napsané. Já na úpravu používám Photofiltre a nebo Photoshop (klasika), ale já s tim umim, to co potřebuju. Teď jde o to, kolik lidí tu co používá, ale troufám si odhadnout, že tu bude převaha GIMPu.
Pomohl jsem ti? Pomoz i ty me. Jdi na --TUTO-- stranku a klikni na reklamu kterou tam uvidis. Tobe to zabere par vterin a me to pomuze.
Obrázek
Userbary - bannery - kraviny...
Obrázek
Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

Oficiální stránka hry Bratrstvo Vyvolávačú démonů: http://brotofde.blogspot.com/ - Tak nějak zrušeno

Obrázek
Můj nejnovější návrh WoW setu: Lvl 19 F1 Firebolt Mage Twink set

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 194
Registrován: září 25, 2010, 10:59 pm

Re: Základní vybavení [by Phobi]

Příspěvek od Phoboss » říjen 10, 2010, 2:16 pm

Michalc píše:Pěkně napsané. Já na úpravu používám Photofiltre a nebo Photoshop (klasika), ale já s tim umim, to co potřebuju. Teď jde o to, kolik lidí tu co používá, ale troufám si odhadnout, že tu bude převaha GIMPu.

toho se taky bojim :-)))) Gimp moc nemusim, ale zase pokud to někomu pomůže tak udělám tutoriál i na tohle
ObrázekObrázekObrázek

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 1915
Registrován: květen 18, 2009, 2:43 pm
Bydliště: České Budějovice - někde pod mostem xD

Re: Základní vybavení [by Phobi]

Příspěvek od Michalc » říjen 10, 2010, 2:22 pm

Ono GIMP ma kazdej, protoze se to vsude propaguje a doporucuje, jak to je dobry, na to ze to je zdarma... My ve skole pri IVT (prakticka hodina na compech) ucili jak pracovat s GIMPem...
Pomohl jsem ti? Pomoz i ty me. Jdi na --TUTO-- stranku a klikni na reklamu kterou tam uvidis. Tobe to zabere par vterin a me to pomuze.
Obrázek
Userbary - bannery - kraviny...
Obrázek
Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

Oficiální stránka hry Bratrstvo Vyvolávačú démonů: http://brotofde.blogspot.com/ - Tak nějak zrušeno

Obrázek
Můj nejnovější návrh WoW setu: Lvl 19 F1 Firebolt Mage Twink set

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 655
Registrován: listopad 2, 2008, 5:31 pm

Re: Základní vybavení [by Phobi]

Příspěvek od Maxicek » říjen 10, 2010, 2:23 pm

Hezkej tutorial Phobe. Když rozepíšeš více programů, tak se to nováčkům určitě bude hodit. A jedna otázka, budeš dělat i tutorály na pixel art grafiku?
GIMP je dobrej a vždycky mi posloužil jak jsem chtěl. Žádné problémy.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 194
Registrován: září 25, 2010, 10:59 pm

Re: Základní vybavení [by Phobi]

Příspěvek od Phoboss » říjen 10, 2010, 2:24 pm

Maxicek píše:Hezkej tutorial Phobe. Když rozepíšeš více programů, tak se to nováčkům určitě bude hodit. A jedna otázka, budeš dělat i tutorály na pixel art grafiku?
GIMP je dobrej a vždycky mi posloužil jak jsem chtěl. Žádné problémy.

co myslíš tím na pixel art grafiku? to je dost širokej pojem
ObrázekObrázekObrázek

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 655
Registrován: listopad 2, 2008, 5:31 pm

Re: Základní vybavení [by Phobi]

Příspěvek od Maxicek » říjen 10, 2010, 2:25 pm

No, myslím tím jako tutorály na grafiku pro RM, třeba charsety, chipsety apod.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 194
Registrován: září 25, 2010, 10:59 pm

Re: Základní vybavení [by Phobi]

Příspěvek od Phoboss » říjen 10, 2010, 2:34 pm

Maxicek píše:No, myslím tím jako tutorály na grafiku pro RM, třeba charsety, chipsety apod.

a není jich už na netu dost? tady nevím co bych mohl přinést nového (max něco přeložit ale ...), návody na charsety jsou všechny na jedno brďo, stáhneš nahou postavu a oblíkneš :D na tom přeci nic není. Horší je to s obluďákama (monsters) tam už to chce nějakou představivost
a ty tiles sety a pod, se moc necítím, to mě nebaví.
Každopádně bych chtěl začít od základů a postupně přidávat věci co by ostatní potřebovali, nebo by nevěděli jak se dělá (jako příklad ta brána teď) ono se to stejně časem asi zvrtne a začnu dělat i charsety a podobný blbiny, ale teď na to zatím není moc času.
nechme se překvapit ;-)
ObrázekObrázekObrázek

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 1329
Registrován: únor 7, 2009, 2:40 pm
Bydliště: Pardubický, nebo Jihomoravský kraj ¯\_(ツ)_/¯

Re: Základní vybavení [by Phobi]

Příspěvek od Vivi » říjen 10, 2010, 2:39 pm

No mě paint.net dost potěšil tím, že když dám, aby se obrázek převedl do 128 barev tak rozdíl nepoznám, kdežto MSPaint mi hodí jakousi sračku 4 32 barev :evil:
Kdo ví proč, překoná jakékoli jak. -Nietzsche

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 1282
Registrován: duben 27, 2009, 6:54 pm
Bydliště: SR

Re: Základní vybavení [by Phobi]

Příspěvek od JKlena » říjen 10, 2010, 2:47 pm

Mě Paint.NET oČaroval a myslim že každýmu kdo se sere s gimpem se zalíbí, je přehlednejší menší, naČítáva sa okamžite (mne sa gimp načítáva asi pul minuty a to ma sere), takže sem jednoznačne za Paint.NET

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 194
Registrován: září 25, 2010, 10:59 pm

Re: Základní vybavení [by Phobi]

Příspěvek od Phoboss » říjen 10, 2010, 2:50 pm

JKlena píše:Mě Paint.NET oČaroval a myslim že každýmu kdo se sere s gimpem se zalíbí, je přehlednejší menší, naČítáva sa okamžite (mne sa gimp načítáva asi pul minuty a to ma sere), takže sem jednoznačne za Paint.NET

jo to mě taky mile překvapilo že po kliku na paint.net můžu HNED pracovat (photoshop trvá asi 30 vteřin, ale ten mam zase otevřenej pořád, takže to moc nepociťuju, ještě jsem zvědavej jaký to bude žrout paměti, PS mi sežere na jednodušší grafiku i 2Gb na disku)
ObrázekObrázekObrázek

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 104
Registrován: prosinec 16, 2010, 6:10 pm

Re: Základní vybavení [by Phobi]

Příspěvek od filozof » červenec 12, 2011, 5:37 pm

bral bych pro paint.net, na pixely je dobrý díky té mřížce
Obrázek


Zpět na Tvoření grafiky, tutoriály a tipy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník